مربی و مادر شطرنج ( از سوزان پولگار )

تعداد بازدید از این مقاله: 3239 بازدید
نویسنده: علی قائم مقامی
 

(مربی و مادر شطرنج( از سوزان پولگار  

 مطلبي خواندني از سوزان پولگار 

من مسائل را از زواياي متفاوتي مي بينم و اموري هستند که من و پسرم مجبور به پيروي از آن هستيم . مهم ترين مسئله اين است که پسر من بايد از بازي شطرنج لذت ببرد . من بارها ديده ام که بخاطر يک شکست والدين و مربيان بر سر فرزندان و شاگردان خود فرياد زده اند . بعضي از اين بچه ها از ترس به گريه افتاده و اين واقعاً تاسف برانگيز است .

 

شکست و پيروزي قسمتي از بازي است . درس هاي با ارزشي از يک بازي با هرنتيجه اي وجود دارد که کودکان مي توانند بياموزند . بنابراين ، اين بستگي به والدين و مربيان دارد تا به آنها براي يادگيري انگيزه داده و صحيح ترين کار را انجام دهند . در اين جا پيشنهاد هايي را براي والدين و مربيان بازيکنان نونهال و نوجوان دارم .

 

1- خودتان را کنترل کنيد .

 

من درک مي کنم که والدين و مربيان وقتي که بچه ها و شاگردانشان شکست مي خورند ، نوميد مي شوند . ولي همين زمان است که آنها به شما نياز دارند . فرياد زدن ، جيغ کشيدن و کتک زدن کمکي نمي کند و باعث نفرت آنها از شطرنج و رقابت مي گردد .

 

2- محکم باشيد ، از آنها پشتيباني کنيد و تشويقشان کنيد

 

وقتي کودکانتان مي برند ، اين عالي است تشويقشان کنيد . گرچه وقتي مي بازند ، حتي بيشتر به تشويق و حمايت نياز دارند . اين زماني است که آنها بيشتر به شما نياز دارند . در اين زمان آنها بيشتر به شما نياز دارند .در اين هنگام آنها بيشترين آسيب را مي بينند و نياز به تشويق دارند و بايد حس کنند که شما هنوز آنها را دوست داريد و از آنها حمايت مي کنيد .

 

3- شطرنج را براي آنها مفرح و انگيزه بخش سازيد

 

کودکان معمولا در تمرکز کردن براي مدت طولاني مشکل دارند . بنابراين شما بايد در هر زمان ، يک بازي را در نظر بگيريد و از بحث راجع به بازي ها و حريفان آينده اجتناب کنيد . به آنها بياموزيد تا در هر حرکت و هر بازي تمرکز داشته باشند . و زماني که آن بازي به پايان رسيد حالا بر بازي آينده تمرکز کنيد .

 

4- ريتينگ اهميتي ندارد

 

بسياري ازمربيان ووالدين در مورد ريتينگ نگران هستند . اين تنها يک عدد است . ريتينگ در سنين کودکي بي اهميت مي باشد و در چنين سنيني طبيعي نمي باشند و بستگي به محل زندگي کودکان دارد .

 

بعلاوه بيشتر کودکان در اينترنت به بازي شطرنج مي پردازند و مي توانند در بين مسابقات بهتر شوند بنابراين ريتينگ آنها در پشت ميز ( صفحه شطرنج ) نمي تواند اين امر را انعکاس دهد . به نونهالان بياموزيد در مقابل وضعيت ( پوزسيون ) بازي کنند و نه در مقابل حريفان . به آنها اجازه ندهيد حريفان خود را بزرگ کرده و يا آنها را دست کم گيرند .

 

5- اصول شطرنج را رعايت کنيد

 

به کودکانتان بياموزيد اصول پايه ( اوليه ) شطرنج را رعايت کنند

 

· کنترل مرکز! – مرکز شامل خانه هاي e4 ، e5 ، d5 ، d4 مي باشد . بنابراين هرگاه بازي را شروع مي کنيد ، پياده هاي خود را در مرکز قرارداده و مرکز را تا آنجا که ميتوانيد کنترل و اشغال کنيد .

 

· سوارهاي خود را به سرعت گسترش دهيد – اسب ها و فيل ها يتان را بيرون آوريد . اين کار را قبل اين که بخواهيد حريف را کيش و مات کنيد انجام دهيد .

 

· در سريعترين زمان قلعه برويد – در اولين فرصت قلعه برويد تا به شاه خود امنيت بخشيد . بياد داشته باشيد در صورتي که شاه شما در امنيت نباشد ، نمي توانيد پيروز شويد و اول شما کيش و مات مي شويد . بنابراين قلعه رفتن را فراموش نکنيد ! بعد از اين که قلعه رفتيد ، با گسترش وزير خود ارتباط رخ هاي خود را برقرار سازيد .

 

· از سوارهاي خود حمايت کنيد و آنها را بدون حمايت رها نکنيد . هريک از سوارهاي شما خيلي ارزش دارند بنابراين آنها را از دست ندهيد .

 

· لذت ببريد ! به زيبايي ببريد و با ا فتخار شکست بخوريد ! اول و بيشتر از همه شطرنج بايد سرگرمي باشد . گاهي مي بريد و گاهي مي بازيد و همه اين ها جزئي از بازي است . وقتي پيروز شديد جوانمرد باشيد و از زدن حرف هاي ناپسند در مورد حريف و تمسخر او خودداري کنيد . و هنگانم شکست جوانمردتر بوده و ناراحت نباشيد . با حريف خود دست داده و به او تبريک بگوييد . اين کار موجب دوستي خوب و طولاني بين شما خواهد شد .

 

6- گذشته را فراموش کنيد

 

هر نونهالي بازي هاي بدي خواهد داشت . اگر بخواهيد بازي را بررسي کرده تا از اشتباهات درس بگيريد خيلي خوب است . ولي خيلي در مورد شکست خود را سرزنش نکنيد . بازيکنان بايد ادامه داده و بر بازي آينده تمرکز کنند . به کودکان خود کمک کنيد تا آرامش داشته و بر دورهاي آينده تمرکز کنند . عصبانيت و ناراحتي در مورد يک شکست هيچ گونه کمکي به شما نمي کند . در غير اين صورت بازي هاي آينده را تحت تاثير قرار خواهد داد .

 

7 – بسرعت بازي نکنيد

 

به کودکان خود بياموزيد تا از زمان خود درهمه مراحل بازي بدرستي استفاده کنند . بسياري از کودکان حرکت خود را با سرعت حريفشان انجام مي دهند . اين کار را نکنيد ! با سرعت خود بازي کنيد . حتي وقتي آنها وضعيت برنده دارند ، ضمن مراقبت از زمان خود بايد مواظب دام ها و حملات متقابل حريف نيز باشند . سخن مشهوري است که مي گويد : پايان نمي يابد تا زماني که پايان يابد . بنابراين هر حرکت در هر وضعيت مهم است .

 

8- نيروي ( انرژي ) خود را حفظ کنيد

 

من مي دانم که اين کار سخت است . با اين وجود تلاش کنيد به کودکان خود کمک کنيد تا نيروي خود را حفظ کنند . بسياري از کودکان دوست دارند تا بدوند وبازي کنند . اين خيلي خوب است ولي نه 30-15 دقيقه قبل از شروع بازي . آنها بايد به آرامي قدم بزنند و هواي تازه استفاده کنند ، تمرکز کرده و ذهن خود را براي نبرد بعدي آماده کنند .

 

 

 

ترجمه علي قائم مقامي

ماهنامه شطرنج شماره 217 فروردين 1388

 
 نسخه قابل چاپ

جمعه 14 خرداد 1389  

بالا


بازگشت

 
     

 

 
     
 

صفحه اول | تازه ها | مقاله ها | لینک ها | دانلودها | پرسش های متداول | گالری عکس | جستجوی پیشرفته | گروه آموزشی | درباره ما | تماس با ما