پرسش های متداول

بالا
 ورزش شطرنج چه ويژگيهاي مثبتي برای کودکان و نوجوانان دارد؟

در طول ساليان متمادي بررسي محققان نشان داده است که ورزش شطرنج ويژگيهاي بسيار مثبتي در ميان کودکان و نوجوانان شطرنج باز خلق مي کند از آن جمله :
  افزايش تمرکز
  تقويت حافظه
  قدرت تجزيه و تحليل
  ايجاد تفکر منطقي
  سرعت در تصميم گيري
  افزايش اعتماد بنفس
  افزايش ابتکار و قوه خلاقيت
  افزايش بهره هوشي در سنين پائين
  همکاري فکري با همسن و سالان

بالا

 


 شطرنج چگونه می تواند این اثرات مثبت را ایحاد نماید؟

تحقيقات نشان داده که ويژگيهاي مثبت شطرنج به دلايل زير خلق مي شوند :
  شطرنج کيفيت استحکام شخصيتي را بهبود مي بخشد.
  شطرنج تعداد زيادي تمرين و مسأله خلق مي کند.
  در شطرنج شخص براي حرکت اشتباهي که انجام مي دهد سريعأ تنبيه مي شود و براي حل مساله و يافتن پاسخ، پاداش دريافت مي کند .
  شطرنج يک سيستم و الگوي فکري ايجاد مي کند که اگر به درستي استفاده شود موفقيت به همراه خواهد داشت. بازيکنان و دانش آموزان شطرنج باز عادت مي کنند که در جستجوي راههاي متفاوتي باشند که سبب رشد رواني و قوه ابتکار آنها مي گردد.
  وجود رقابت، افزايش هوشياري ذهني وچالش مابين دانش آموزان ايجاد علاقه در جهت رسيدن به بالاترين سطح موفقيت ، مي کند
  يک محيط يادگيري همراه با بازي تاثير بسيار مثبتي روي دانش آموزان دارد و سبب گرايش آنها به بازي مي شود . وجود امکانات عملي در فرايند يادگيري تاثير بسيارخوبي در موفقيت دارد. بازيهاي آموزشي يکي از بهترين ابزار انگيزشي براي يادگيري توسط معلمان مي باشد. بچه ها به بازي عشق مي ورزند.
  شطرنج تنوع زيادي از مسائل با کيفيت را فراهم مي کند اين در حالي است که زمينه ها مشابه هستند و تم ها تکرار مي شوند اما بازيها هرگز تکرار نمي شوند اين موضوع از شطرنج يک خوراک مناسب براي حل مسئله مي سازد.
  سبب رشد ارتباطات جديد پيوند گاهي در مغز و رشد شاخه هاي متعدد سلولهاي عصبي مي شود.

بالا

 


 آیا شطرنج می تواند به عنوان یک ابزار کمک آموزشی باعث بهبود رشد تحصیلی کودکان شود؟

جدا از جنبه هاي قهرماني امروزه شطرنج بعنوان يک ابزار بسيار سودمند جهت فراگيري بهتر دروس در خيلي از مدارس جهان استفاده مي شود و شروع آن از کلاسهاي آمادگي و ابتدايي توصيه مي گردد. شطرنج از معدود رشته هاي ورزشي و علمي محسوب مي گردد که علاوه بر داشتن فضاي رقابتي و قهرماني ، تاثير بسيار شگرفي در پيشرفت افراد در امر تحصيلات و زندگي شخصي دارد.

امروزه شطرنج در بيش از 30 کشور دنيا در دوره آموزشي مدارس گنجانده شده است در روسيه، ايسلند ،ونزوئلا و ديگر کشورها شطرنج در مدارس عمومي بعنوان يک موضوع با اهميت تلقي مي شود

بالا

 

 شروع آموزش شطرنج از چه سني مي تواند مفيد واقع شود؟

شروع شطرنج از سنين پايين همچون 3 الي 4 سالگي امکان پذير بوده و يکي از مزاياي اين رشته برخلاف ساير رقابتها اين است که در هر سني مي توان به آن پرداخت.

بالا

 


 براي قهرماني در شطرنج چه فاکتورهايي نياز است؟

مربي خوب و پشتيباني خانواده در کنار علاقه شخص در يک دوره زماني مناسب و استمرار آن مي تواند در موفقيت شخص تاثير گذار باشد.

بالا

 


 براي قهرماني چه مدت زماني نياز است؟

با توجه به اينکه شطرنج علاوه بر يک بازي ، علم نيزمحسوب مي شود براي آشنايي با تئوريهاي آن ( بستگي به علاقه ، تلاش وحمايت کودک از سوي خانواده) زمان مناسبي نياز هست تا با آشنايي با آنها و استفاده از قوه خلاقيت هنر خود را به نمايش بگذارد بنابراين براي موفقيت بايد صبور بود.

بالا

 


 آيا به مربي براي آموزش نياز است؟

بدون وجود يک مربي کار آزموده امکان موفقيت کم است.

بالا 
     
 

صفحه اول | تازه ها | مقاله ها | لینک ها | دانلودها | پرسش های متداول | گالری عکس | جستجوی پیشرفته | گروه آموزشی | درباره ما | تماس با ما